Single

comp1

Complicated
14 maja 2002

1. Complicated
2. Complicated (remix)
3. I Don’t Give
4. Why

14 maja 2002 roku odbyła się amerykańska premiera debiutanckiego singla Avril Lavigne o nazwie Complicated, który promuje jej pierwszy album Let Go, a jednocześnie rozpoczyna jej wielką karierę. Został wydany nakładem Arista Records. Napisany przez Avril Lavigne i ekipę The Matrix (Lauren Christy, Scott Spock, Graham Edwards), która odpowiedzialna jest również za produkcję. W Europie singiel trafił do słuchaczy 8 lipca 2002 roku (tutaj oficjalnym wydawcą było Sony BMG). W Stanach do sprzedaży trafiło  podstawowe wydanie (na płycie znajduje się piosenka Complicated oraz jej remix), a w wielu krajach doczekało się modyfikacji. Na egzemplarzach m.in. z Kanady, Australii, Japonii i Francji  oprócz tytułowego utworu można znaleźć również piosenkę I Don’t Give, ponadto na wydawnictwach z Kanady, Meksyku, UK i Australii znalazła się piosenka Why.

 

 • W Australii sprzedaż singla pokryła się nawet podwójną platyną, również otrzymał tytuł platynowej produkcji w Brazylii, Nowej Zelandii i Norwegii.
 • Utwór Complicated znalazł się również na składance World’s Greatest Ballads.
 • W zestawieniu z 2014 roku brytyjskiej gazety NME przedstawiający listę Best Songs Of Avril Lavigne singiel zajmuje pierwsze miejsce.

 

sk8er

Sk8er Boi
27 sierpnia 2002

1. Sk8er Boi
2. Get Over It
3. Nobody’s Fool

Drugi singiel nosi tytuł Sk8er Boi i jego amerykańska premiera datowana jest na 27 sierpnia 2002 nakładem Arista Records. Do Australii singiel dotarł 28 października 2002, a do Europy 6 grudnia 2002 (na tych dwóch kontynentach za wydawnictwo odpowiedzialne jest Sony BMG). Podobnie jak w przypadku pierwszego singla współtwórcami i producentami są The Matrix. Na wszystkich wydawnictwach oprócz Sk8er Boi można znaleźć również Get Over It, ponadto w wydaniach australijskich i brytyjskich została dodana piosenka Nobody’s Fool nagrana na koncercie w Vancouver.

Piosenka była uważana za synonim stylu Avril Lavigne i przez wiele lat nią pozostała. W tekście opisana jest pewna historia miłosna, w której to dziewczyna odrzuca miłość chłopaka zafascynowanego jazdą na deskorolce. Po latach chłopak zostaje gwiazdą rocka: She turns on TV, guess who she sees? Skater boi rockin’ up MTV, a Avril wyśmiewa jej decyzję sprzed lat oraz podkreśla swoją rolę w jego życiu: Sorry girl but you missed out/ Well tough luck that boy’s mine now /We are more than just good friends.

 

 • W 2003 roku Sk8er Boi zdobyła nagrodę w kategorii ‘Favorite Song’ na Nickelodeon Kids Choice Awards, była również nominowana do Nagrody Grammy.
 • Singiel został pokryty platyną m.in. w Stanach Zjednoczonych gdzie sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy oraz w Australii, Brazylii i Nowej Zelandii.
 • W Polsce singiel trafił na Listę Przebojów Trójki na początku 2003 roku i utrzymywał się na niej przez 10tygodni.

 

im with youI’m With You
19 listopada 2002

1. I’m With You
2. I’m With You (live)
3. Unwanted (live)

I’m with you jest trzecim singlem promującym debiutancki album wokalistki – Let Go. W Stanach Zjednoczonych premiera przypada na 19listopada 2002, do Europy zaś dotarł dopiero 3marca 2003. Podobnie jak w przypadku poprzednich singli i tym razem produkcją zajął się The Matrix, jednak tym razem za wydawnictwa na całym świecie odpowiada Arista Records. Na wydawnictwach w Europie, Korei i Australii pojawiają się wykonania live utworu I’m With You z Meksyku, dodatkowo na singlach wydanych w Australii, Niemczech, Korei i Francji pojawia się wersja piosenka Unwated wykonana na żywo również z Meksyku.

Piosenka jest w zupełnie innym klimacie. Pierwsza ballada Avril prawdopodobnie nawiązuje do przeżyć związanych z jej przeprowadzką do wielkiego miasta, poczucia samotności mimo wielu ludzi dookoła:  I’m looking for a place/ I’m searching for a face/ Is anybody here I know/ ‚Cause nothing’s going right/ And everythigns a mess/ And no one likes to be alone/ Isn’t anyone trying to find me?

 

 • W 2007 roku polska wokalistka Ewa Farna nagrała na swoim debiutanckim albumie ‘’Sam na sam’’ polski odpowiednik piosenki I’m With You – Tam gdzie Ty.
 • W 2003 roku Avril Lavigne za piosenkę  I’m With You odebrała aż dwie nagrody: na Teen Choice Awards oraz na Socan Awards. Natomiast w 2004 roku na gali BMI Awards otrzymała nagrodę w kategorii Best Pop Song.
 • Singiel osiągnął złoty status sprzedaży w Stanach Zjednoczonych przekraczając ilość 500 tys. sprzedanych egzemplarzy.

 

 losingripLosing Grip
1 kwietnia 2003

1. Losing Grip
2. I’m With You
3. Unwanted
4. Naked

Czwartym singlem z płyty Let Go stało się charyzmatyczne Losing Grip. Piosenka muzycznie zdecydowanie różni się od swoich poprzedników – jest bardziej rockowa. Producentem i współtwórcą utworu został Cliff Magness (laureat nagrody Grammy z 1990 roku), a wydawcą znów Arista Records. 1 kwietnia 2003 roku odbyła się amerykańska premiera Losing Grip, podczas gdy do Europy dotarł pod koniec czerwca. Poszczególne wydania w małym stopniu różnią się od siebie. Oprócz tytułowego utworu w wersji studyjnej można go usłyszeć również w wersji koncertowej (jak na przykład na wydawnictwie z Francji) oraz dodatkowo na singlu z Australii znalazły się dwie piosenki z debiutanckiej płyty Avril, również w wersji live – I’m with you i Unwanted, natomiast na płycie z Wielkiej Brytanii znajdziemy wykonane na żywo Naked.

Avril w treści utworu wspomina swój związek z Jimem Bakely, z którym spotykała się mając 15lat. Chłopak ten mylił miłość z chorobliwą zazdrością, co często podkreślała w różnych wywiadach: Wszystko przez jego zaborczość. Ograniczał mnie i tłamsił emocjonalnie. Chciał mnie mieć tylko dla siebie. Wystąpiła tutaj pewnego rodzaju sprzeczność charakterów, ponieważ jak wiadomo od zawsze wokalistka zawsze robiła to na co miała ochotę i nie zgadzała się na żadne zakazy. Kluczowym momentem jest koniec utworu: Why should I care/ If you don’t care then I don’t care/ We’re not going anywhere.

W Stanach singiel otrzymał złoto po tym jak sprzedał się w 50tysiącach egzemplarzy, otrzymał również nagrodę w 2003 roku na Canadian Radio Music Awards w kategorii Best New Rock/Alternative Solo.  W roku wydania dotarł na 64 pozycję na liście Billboard Hot 100.

 

 • Singiel został wydany również na kasacie magnetofonowej.

 

mobileMobile
11 Maj 2003

1. Mobile
2. Let Go
3. You Never Satisfy Me
4. Complicated

Mobile jest piosenką, która została singlem tylko w Australii i Nowej Zelandii (tutaj została również wydana na płycie dokładnie 11 maja 2003 roku). Podobnie jak w przypadku Losing Grip producentem i współtwórcą został Cliff Magness. Wydawnictwo jest rarytasem wśród fanów Avril, ponieważ znalazło się na nim nie tylko Mobile, ale i dwie piosenki b-side’owe (Let Go oraz You Never Satisfy Me) oraz wykonany przez Toma Lord-Alge’a (laureat aż trzech nagród Grammy!) mix piosenki Complicated.

W Mobile Avril nawiązuje do naturalnego przemijania czasu i konsekwencji z tego płynących. Czuć w piosence zagubienie (Everythings changing/ When I turn around/ I’m out of my control), ale nie słabość tylko determinację i akceptację trudności sytuacji pomimo smutku:  Say goodbye to all my friends/ Can’t say when I’ll be there again/ It’s time now to turn around/ Turn my back on everything.

 

 • W grudniu 2002 roku rozpoczęto prace nad teledyskiem do utworu, jednak ostatecznie nie zmontowano finalnej wersji klipu i zrezygnowano z jego wydania na rzecz „Losing Grip”. Dopiero z początkiem 2011 roku pierwsza – niepoprawiona i nieskończona – wersja klipu trafiła do sieci.

 

dont

 Don’t Tell Me
27 kwietnia 2004

1. Don’t Tell Me
2. Don’t Tell Me (acoustic)
3. Take Me Away

W 2004 roku Avril Lavigne zajęła się wydaniem drugiego albumu ‘Under My Skin’, a dokładniej 1 marca w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera pierwszego oficjalnego singla z tej płyty – Don’t Tell Me. Do Europy dotarł niecałe dwa miesiące później – 27 kwietnia 2004. Producentem piosenki jest Butch Walker. Avril jest autorką tekstu, a muzyką zajęli się wspólnie z Evanem Taubenfeldem.

I’m gonna ask you to stop, thought I liked you a lot, but i’m really upset,/ Get outta my head, get off my bed, yeah that’s what I said. – sens całego tekstu zawarty jest w tych dwóch linijkach. Sytuacja jest znana Avril z autopsji, często opowiadała o tym w wywiadach podkreślając przy tym, że dziewczyny powinny być silne i asertywne w stosunku do mężczyzn, którzy nie rozumieją słowa „nie’’.

Wersje singla wydane w różnych częściach świata prawie się od siebie nie różnią. W Japonii i Australii oprócz tytułowej piosenki znalazło się również Take Me Away, a na wydawnictwach z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii można usłyszeć dodatkowo Don’t Tell Me w wersji akustycznej.

 • Don’t Tell Me zajmowało pierwsze miejsce na liście Osakan Hot 100 w Japonii.
 • W 2004 roku Don’t Tell Me otrzymało nagrodę na MuchMusic Video Awards i na Canadian Radio Music Awards, a w 2005 na Socan Awards.

 

Ta strona jest aktualnie w budowie. Autorką treści dostępnych na tej podstronie jest Olga Walendowska.